CRONICĂ Gloria Buzău vs ”U” Cluj 0-2 | Rămânem invincibili în acest sezon de Superliga

26 aug. 2024 21:41:07

FC Universitatea Cluj s-a impus fără emoții pe terenul Gloriei Buzău (2-0) grație reușitelor lui Dan Nistor (27, penalty) și Mamadou Thiam (43). Cu acest succes, echipa noastră urcă pe prima poziție a clasamentului și își păstrează invincibilitatea în acest sezon de Superliga.

Meciul a început cu “studenții” în ofensivă, iar Thiam (2), care a șutat peste poartă din afara careului, a dat semnalul că echipa noastră a mers la Buzău după toate cele trei puncte. Gloria Buzău a răspuns prin Akhmatov (6), dar execuția mijlocașului a fost respinsă de Gertmonas.

Minutul 15 a adus prima ocazie mare a Universității. Nistor a centrat din corner, iar Blănuță s-a înălțat peste apărarea adversă și a reluat cu capul puțin peste poartă. La cealaltă poartă, Gertmonas a fost din nou la post la șutul de la marginea careului al lui Tavares (20).

Diogo Ferraresso l-a faultat în careu pe Bic, ajuns primul la minge, iar centralul Horia Mladinovici a indicat punctul cu var (22). Nistor (27) a transformat fără emoții și a deschis scorul pentru „studenți".

"U" a lovit din nou pe contraatac în minutul 42. Nistor a recuperat în jumătatea adversă, i-a pasat în lateral lui Vadim Rață, iar moldoveanul l-a găsit în careu pe Mamadou Thiam. Senegalezul a lovit perfect cu capul și și-a trecut în cont al doilea gol în acest sezon, după reușita din runda trecută împotriva lui Sepsi.

Ioan Ovidiu Sabău a fost primul care a mutat, încă de la pauză. Ovidiu Popescu, avertizat cu cartonaș galben în prima repriză, i-a lăsat locul lui Gabriel Simion.

Thiam putea face dubla în minutul 50, după o acțiune colectivă splendidă pe traseul Masoero – Rață - Boboc, însă portarul Greab a respins in-extremis șutul în forță al atacantului. Nistor (54) a fost servit de Thiam și a șutat puțin alături din marginea careului.

În minutul 61, buzoienii au reușit un atac periculos, dar centrarea lui Canadija a fost perfect interceptată de Radu Boboc.

Minutul 73 a adus o dublă schimbare în tabăra „Șepcilor roșii". Rață și Blănuță au fost înlocuiți de Mitrea și Moraru.

Thiam (82) a continuat să fie cel mai periculos jucător al Universității și doar devierea lui Dragoș Grigore a făcut ca șutul să ocolească poarta.

Budescu (85) a fost aproape de a marca cu o execuție-surpriză de la mare distanță, dar mingea a trecut pe lângă buturile lui Gertmonas.

Minutul 86 a consimțit și debutul lui Berto în Superligă. Lusitanul i-a luat locul lui Thiam. Tot atunci, Nistor a fost și el schimbat cu Oancea.

Meciul s-a încheiat fără alte ocazii mari și ”U” obține a patra victorie în cele șapte etape scurse din această stagiune. Cele 15 puncte adunate până acum ne duc pe primul loc în Superliga, cu un punct peste ocupanta locului secund, Universitatea Craiova.

Pentru Universitatea urmează un nou meci la Buzău, de această dată în play-off-ul Cupei României, împotriva divizionarei secunde Metalul Buzău. Meciul va avea loc joi, cu începere de la ora 17:00 și va putea fi urmărit în direct pe Digisport și Prima Sport.

Gloria Buzău - FC Universitatea Cluj 0-2 (0-2)

Echipa de start: Gertmonas - Boboc, Masoero, Cristea, Chipciu – ​Rață (Mitrea, 73), Popescu (Simion, 46), Bic – Nistor (Oancea, 86) – Thiam (Berto, 86), Blănuță (Moraru, 73)

Rezerve neutilizate: Gorcea – van der Werff, Lasure, Codrea, Silaghi, Șfaiț, Tchassem

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău