CRONICĂ Metalul Buzău vs ”U” Cluj 1-0 | Drumul Universității în Cupa României se oprește aici

29 aug. 2024 20:02:43

FC Universitatea Cluj a cedat, joi, la Buzău în fața divizionarei secunde Metalul (0-1) și a fost eliminată din Cupa României, ediția 2024. Unicul gol al partidei a fost marcat de Matei Constantinescu (62). Partida s-a desfășurat pe stadionul Metalul, dotat cu gazon sintetic.

După un început mai timid al ambelor formații, "U" a avut prima mare șansă a partidei în minutul 15. Codrea a interceptat o degajare greșită a portarului advers, a trimis către Berto, care i-a pasat cu capul lui Tchassem, dar atacantul camerunez a trimis puțin pe lângă poartă din interiorul careului.

Răspunsul buzoienilor a venit imediat, iar Adrian Moldovan (17) a irosit o ocazie bună de a deschide scorul. Atacantul gazdelor a trimis peste poarta lui Gorcea, după o incursiune în axul central al defensivei noastre. Florin Opaiț (21) și Adrian Moldovan (23) puteau înscrie și ei, dar Gorcea a intervenit providențial și a păstrat tabela neschimbată.

Tchassem (29) a fost din nou periculos, a trecut printre doi fundași ai buzoienilor, fiind oprit doar de portarul George Micle, ieșit în întâmpinarea sa. Un minut mai târziu, după un contraatac purtat de Tchassem, Simion (30) a șutat din afara careului, pe lângă poarta lui Micle.

În minutul 41, Ioan Ovidiu Sabău a fost nevoit să facă prima modificare, după ce Berto a resimțit dureri la spate și a fost înlocuit de Mario Șfaiț.

La pauză s-a intrat cu scor alb, iar în partea secundă tot antrenorul Universității a fost cel care a mutat. Bota (52) i-a luat locul lui Matei Moraru.

În minutul 62, Matei Constantinescu a profitat de o pasă greșită a lui Bogdan Mitrea și a deschis scorul cu un șut la colțul lung.

Universitatea putea egala prin Mario Șfaiț (71), care a reluat acrobatic peste poartă după centrarea lui Daniel Lasure.

Imediat, Sabău a apelat la o triplă schimbare: Șfaiț, Silaghi și Oancea au fost înlocuiți de Blănuță, Rață și Boboc (72).

Tchassem (73) l-a testat pe Micle, dar portarul gazdelor a respins peste poartă șutul din unghi al camerunezului.

"U" a revenit în atac prin Codrea (85), a cărui lovitură de cap a mers puțin alături de poarta lui Micle. Portarul „vulturilor albaștri" a fost providențial la o altă reluare cu capul a lui Codrea (90), pentru ca Mitrea (90+1) să fie blocat de fundașii gazdelor la un șut din marginea careului mic.

Micle a continuat să fie de netrecut și a parat și execuția aceluiași Mitrea (90+7) din lovitură liberă, menținând intactă poarta divizionarei secunde.

În urma acestui rezultat, Universitatea părăsește Cupa României și se pregătește pentru următorul meci din Superligă. Luni, 2 septembrie, cu începere de la ora 21:30, „studenții" vor da piept pe Cluj Arena cu Dinamo București.

Metalul Buzău - FC Universitatea Cluj 1-0 (0-0)

Echipa de start: Gorcea – Oancea (Boboc, 72), van der Werff, Mitrea, Lasure – Silaghi (Rață, 72), Simion, Codrea, Moraru (Bota, 52) – Berto (Șfaiț, 41; Blănuță, 72), Tchassem

Rezerve neutilizate: Moldovan – Andrei

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău