CRONICĂ Poli Iași vs U Cluj | Primul eșec stagional al „Șepcilor roșii”

28 sept. 2024 19:59:54

FC Universitatea Cluj pleacă fără puncte din deplasarea de la Iași, după ce golul lui Guilherme Soares (52) a făcut diferența (1-0) în favoarea Politehnicii. Pentru echipa noastră, este prima înfrângere din acest sezon al Superlgii, dar chiar și așa, ”U” rămâne pe primul loc în clasament indiferent de celelalte rezultate ale rundei.

„Studenții” au început meciul de la Iași în posesie, încercând să găsească drumul spre poarta lui Jesus Fernandez.  Primul șut cadrat al echipei noastre i-a aparținut lui Thiam (8), dar execuția sa din lovitură liberă a fost reținută de goalkeeper-ul gazdelor. ”U” putea deschide scorul și în minutul 22, atunci când Berto a reluat alături cu capul din centrarea lui Dan Nistor.

Meciul a continuat să fie dominat teritorial de Universitatea, fără a mai amenința însă defensiva aglomerată a ieșenilor și astfel, la cabine s-a intrat cu scor „alb” (0-0). La pauză, Ioan Ovidiu Sabău a efectuat și prima modificare: Ovidiu Popescu i-a luat locul lui Gabriel Simion.

”U” a fost periculoasă în debutul reprizei secunde și Berto (48) a înscris din pasa lui Silaghi, dar asistentul a ridicat fanionul și reușita a fost anulată din cauza unei poziții de offside. La cealaltă poartă, la prima șansă a meciului, ieșenii au și deschis scorul prin Soares (52), cu o lovitură perfectă de cap în urma unui corner.

În minutul 60, antrenorul Universității a realizat o triplă înlocuire, aruncându-I în luptă pe Blănuță, Rață și debutantul Miranyan în locurile lui Silaghi, Berto și Thiam. Șase minute mai târziu, „Șepcile roșii” au trecut pe lângă egalare la șutul lui Bic, care a șters bara transversală și a mers peste poarta lui Jesus Fernandez.

Ultima schimbare din tabăra Universității l-a adus în teren și pe Daniel Lasure (69), intrat în locul lui Ovidiu Bic. Cu patru minute înainte de finalul timpului regulamentar, Nistor l-a găsit perfect în careu pe Blănuță, a cărui lovitură de cap a ocolit de puțin poarta gazdelor, care reușeau să mențină avantajul minim.

Încercările disperate ale echipei noastre de a reveni în joc nu au dat rezultate și deplasarea de la Iași consemnează și primul eșec al lui ”U” în actualul sezon de Superligă. „Studenții” rămân pe prima poziție a clasamentului cu 22 de puncte acumulate, dar ecartul față de urmăritoare poate fi micșorat în funcție de celelalte rezultate ale etapei.

În runda următoare, Universitatea va juca tot departe de casă, la Clinceni, în compania Unirii Slobozia, într-un meci programat sâmbătă, 5 octombrie, cu începere de la ora 16:45.

Poli Iași - FC Universitatea Cluj 1-0 (0-0)

Echipa de start: Gertmonas - Boboc, Masoero, Cristea, Chipciu – Silaghi (Blănuță, 60), Simion (Popescu, 46), Bic (Lasure, 69) – Nistor– Thiam (Miranyan, 60), Berto (Rață, 60)

Rezerve neutilizate: Gorcea– Oancea, van der Werff, Mitrea, Codrea, Oaidă, Tchassem

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău