CRONICĂ Rapid vs ”U” Cluj | „Studenții” se impun în Giulești și se distanțează în fruntea Superligii

17 sept. 2024 01:33:33

FC Universitatea Cluj câștigă împotriva Rapidului (2-0) în urma unei prestații entuziasmante și ajunge la șase succese în nouă runde în actualul sezon de Superligă. Golurile lui Berto (30) și Nistor (60, penalty) au securizat victoria „Șepcilor roșii”, care acumulează 21 de puncte și își mențin statutul de lider neînvins în stagiunea curentă.

Surprizele din Giulești au început încă dinainte de fluierul de start. Antrenorul Universității, Ioan Ovidiu Sabău, a făcut două modificări în primul 11 față de victoria cu Dinamo (1-0) de acum 2 săptămâni. Silaghi i-a luat locul lui Blănuță din postura de jucător „under”, iar Berto l-a înlocuit pe Rață, bifând astfel primul meci ca titular în Superligă.

Rapid nu a lăsat loc de așteptare la primul meci acasă de la revenirea lui Marius Șumudică pe banca tehnică și a atacat încă din primele minute ale meciului. Apărarea lui ”U” a răspuns matur și precaut și a stins treptat forcing-ul giuleștenilor. Echipa noastră a replicat și a pus în pericol poarta gazdelor la lansarea în adâncime către Berto (6). Portarul Siegrist a ieșit la timp și a respins, iar mingea a ricoșat în brațul lui Braun, dar arbitrul Colțescu a lăsat jocul să continue.

Gazdele puteau deschide scorul în minutul 18, în urma unei faze colective bine dezvoltate, finalizată cu șutul lui Christensen din interiorul careului. Gertmonas a fost însă la post și a respins execuția din unghi a mijlocașului norvegian, aflat la debut în tricoul Rapidului.

În ciuda posesiei superioare din prima repriză a giuleștenilor, ”U” a fost cea care a deblocat tabela, grație unui contraatac  „fulger”. Chipciu a recuperat mingea în propria jumătate și l-a lansat în partea dreaptă pe Berto. Debutantul ca titular în Superligă a optat pentru o combinație de efect cu Thiam, care a păcălit întreaga defensivă adversă și l-a lăsat singur cu portarul pe jucătorul sosit în această vară de la Portimonense. Berto (30) și-a păstrat calmul, a finalizat elegant pe lângă Siegrist și a deschis scorul pentru echipa noastră.

Au urmat minute bune de alternare a posesiei și dueluri aprige la mijlocul terenului și, astfel, „Șepcile roșii” au intrat la cabine în avantaj (1-0).

La pauză, Sabău a efectuat prima schimbare : Simion a intrat în locul lui Ovidiu Popescu, avertizat cu cartonaș galben în prima repriză. Partea secundă a început cu o acțiune a celor de la Rapid, pe traseul Petrila-Christensen-Braun-Burmaz, încheiată cu voleul peste poartă al atacantului sârb (50).

La fel ca în debutul meciului, ”U” a absorbit presiunea gazdelor și a lovit cinic, profitând de fiecare eroare din apărarea giuleștenilor. De această dată, Silaghi a dezechilibrat defensiva Rapidului și l-a provocat pe Braun să-l faulteze în suprafața de pedeapsă (59). Nistor (60) a transformat fără emoții și a dublat avantajul „studenților”.

Universitatea a continuat să atace și mai putea înscrie, dar bara s-a opus la execuția lui Thiam (63), care a închis o altă fază de excepție a formației noastre. Mai apoi, Silaghi (65) l-a amețit din nou pe Braun și a șutat puțin alături de poarta lui Siegrist.

Minutul 66 a adus o nouă modificare în tabăra echipei noastre, când Blănuță l-a înlocuit pe marcatorul primului gol, Berto. Trei minute mai târziu, a părăsit terenul și Silaghi, substituit de Vadim Rață.

„Studenții” nu au încetat ofensiva și pătrunderea lui Bic (73) a fost aproape de a se solda cu al treilea gol al echipei noastre, însă șutul mijlocașului nu a fost cadrat. Ioan Ovidiu Sabău a vrut să securizeze și mai mult avantajul Universității și a mai efectuat două înlocuiri : Thiam și Cristea au fost schimbați cu Mitrea și Codrea.

Ultima încercare a Rapidului de a reintra în joc i-a aparținut lui Pașcanu (90), a cărui lovitură de cap a fost respinsă în corner de Gertmonas.

Fluierul de final al centralului Colțescu a adus a treia victorie a Universității în deplasare în acest sezon. „Șepcile roșii” ajung astfel la 21 de puncte și se distanțează la cinci lungimi de principala urmăritoare, Oțelul Galați, care are însă un meci mai puțin disputat. În runda următoare, echipa noastră va avea parte de un duel „studențesc” împotriva Universității Craiova. Partida va avea loc pe Cluj Arena, duminică, 22 septembrie, cu începere de la ora 21:30.

Biletele sunt disponibile aici: FC Universitatea Cluj - Universitatea Craiova (bilete.ro)

FC Rapid 1923 - FC Universitatea Cluj 0-2 (0-1)

Echipa de start: Gertmonas - Boboc, Masoero, Cristea (Codrea, 81), Chipciu – Silaghi (Rață, 69), Popescu (Simion, 46), Bic – Nistor – Thiam (Mitrea, 81), Berto (Blânuță, 66)

Rezerve neutilizate: Gorcea – Oancea, van der Werff, Lasure, Bota, Tchassem

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău