FC Universitatea Cluj a obținut primul succes din acest play-off al Superligii în fața celor de la CFR (1-0), ajungând la trei victorii din tot atâtea meciuri în fața „vișiniilor” în această stagiune. Golul lui Blănuță din minutul 43, în colaborare cu un efort colectiv semnificativ au asigurat victoria lui ”U”, care se apropie la un punct de podium.
Într-o atmosferă electrizantă creată de fanii „Șepcilor roșii”, meciul de pe Cluj Arena a început sub semnul echilibrului, cu momente alternative de posesie pentru cele două formații. Încă din minutul 8, Jasper van der Werff a acuzat probleme medicale, iar Ioan Ovidiu Sabău s-a văzut nevoit să efectueze prima modificare. Două minute mai târziu, locul olandezului a fost luat de Dorin Codrea, urmând ca Andrei Artean să evolueze în axul central al defensivei noastre, alături de Masoero.
Minutul 13 a adus prima mare șansă a partidei, semnată de atacantul celor de la CFR, Louis Munteanu, care a reluat din prima din interiorul careului, pe lângă poarta lui Gertmonas. A fost apoi rândul „studenților” să apară periculos în careul advers, la centrarea lui Thiam (24), respinsă in-extremis de Matei Ilie din fața lui Blănuță, care se poziționase pentru o lovitură de cap.
Același Louis Munteanu, golgheterul la zi al Superligii, l-a pus la încercare pe Gertmonas în minutul 31, dar lituanianul a fost atent și a respins în lateral. Golul a venit în plasa celeilalte porți, cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar al primei reprize. Thiam a centrat de pe partea stângă, Macalou a preluat în urma unei devieri și a șutat la colțul lung. Hindrich a respins, însă doar până în fața lui Blănuță, care a trimis în poartă și a deblocat tabela: 1-0 pentru ”U”. Scorul a rămas intact până la pauză și astfel, la cabine, elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au intrat în avantaj.
Partea secundă a debutat cu un ritm la fel de alert, presărat cu dueluri aprige în zona de mijloc a terenului. Gertmonas a fost din nou providential la ocazia mare a lui Kamara (52), care a deviat șutul trimis de Fica din interiorul careului și ajuns în brațele lituanianului. Simao (54) a fost și el aproape de egalare, dar brațul lui Edvinas a deviat mingea în bară, păstrând intactă poarta Universității.
Treptat, echipa noastră a echilibrat jocul din repriza secundă, iar apărarea a beneficiat de momente de respiro. Minutul 72 a adus o triplă schimbare în distribuția „Șepcilor roșii”: Boboc, Blănuță și Nistor au părăsit terenul, fiind înlocuiți de către Oancea, Silaghi și Mitrea, prilej cu care ”U” a trecut o la o defensivă formată din cinci fundași.
„Studenții” au revenit în atac și au trecut pe lângă a doua reușită a serii la infilitrarea lui Oancea (78), ale cărui încercări de centrare către Mitrea au fost blocate cu ultimele eforturi. În celălalt careu, Bolgado (86) a reluat periculos cu capul din centrarea lui Korenica, dar mingea trimisă de fundașul brazilian a mers peste poarta lui Gertmonas.
Ultima înlocuire în formația lui ”U” s-a produs în minutul 88, când Macalou, care a contribuit decisiv la golul lui Blănuță, a fost schimbat cu Rață. În ciuda încercărilor oaspeților de a egala în finalul partidei, apărarea Universității s-a achitat bine de sarcini, împinsă de la spate de sprijinul neîncetat venit din tribune.
Ultimul fluier al lui Radu Petrescu a consemnat a treia victorie a „Șepcilor roșii” din tot atâtea meciuri în fața CFR-ului în acest sezon. Grație acestor trei puncte, echipa noastră se apropie la doar un punct de locul al treilea, ocupat de adversara de astăzi. În următoarea rundă, sâmbătă, 5 aprilie, de la ora 21:15, ”U” va juca în deplasare împotriva campioanei entitre FCSB.
FC Universitatea Cluj – FC CFR 1907 Cluj 1-0 (1-0)
Echipa de start: Gertmonas – Boboc (Oancea, 72), Masoero, van der Werff (Codrea, 10), Chipciu – Artean, Simion, Nistor (Mitrea, 72) – Thiam – Macalou (Rață, 88), Blănuță (Silaghi, 72)
Rezerve neutilizate: Lefter, Moldovan – Fabry, Bettaieb, Miranyan
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău