CRONICĂ U Cluj vs Dinamo București | „Studenții” revin pe primul loc înainte de pauza competițională

3 sept. 2024 10:13:54

FC Universitatea Cluj continuă parcursul fără greșeală pe teren propriu și după meciul cu Dinamo (1-0) și ajunge la trei victorii din tot atâtea meciuri disputate pe Cluj Arena în acest sezon. Golul lui Bic (62) a făcut diferența în meciul împotriva bucureștenilor și ”U” acumulează astfel 18 puncte, cu trei mai multe decât principalele urmăritoare, Universitatea Craiova și Oțelul Galați.

Duelul cu numărul 98 în prima ligă între Universitatea Cluj și Dinamo București a început sub semnul echilibrului, ambele echipe optând pentru prudență în primele minute ale meciului. Într-o atmosferă superbă creată de suporterii prezenți în număr mare în tribune și după 20 de minute în care a stat mai mult în expectativă, ”U” a ieșit la joc și putea lovi pe contraatac, dar Boateng a intervenit foarte bine într-un duel cu Blănuță și a oprit tentativa gazdelor.

La cealaltă poartă, primul șut periculos i-a aparținut mijlocașului oaspeților, Cătălin Cîrjan (23), dar acesta nu a cadrat execuția din marginea careului. Tot Cîrjan a fost periculos trei minute mai târziu, însă șutul său a fost respins peste poartă de lituanianul Gertmonas.

Portarul echipei noastre a fost providențial și la lovitura de cap a lui Homawoo (29), după ce mingea ricoșase la fundașul francez din bara transversală. Selmani a fost cel care a reluat inițial după o fază fixă a „câinilor”.

”U” a replicat prin Thiam (39), care a primit o pasă de la Nistor în spatele apărării oaspeților în urma unei lovituri libere, dar șutul senegalezului a fost ușor reținut de portarul Golubovic. În minutul 43, echipa noastră a încercat din nou să surprindă, de data aceasta la o lovitură de colț. Nistor a executat la firul ierbii pentru Alexandru Chipciu, care a trimis peste poartă din marginea careului și, astfel, s-a intrat la cabine cu scor „alb” (0-0).

Universitatea a început mai montată partea a doua și putea marca prin Blănuță (56), dar șutul său în forță a mers puțin alături de poarta dinamoviștilor. Forcing-ul „Șepcilor roșii” a continuat, Bic și Chipciu au combinat în banda stângă și jucătorul proaspăt convocat la națională l-a încercat de la distanță pe Golubovic în minutul 61, dar slovenul a fost la post.

Un minut mai târziu, Ioan Ovidiu Sabău a efectuat prima schimbare în tabăra „studenților” : Ovidiu Popescu i-a lăsat locul lui Gabriel Simion. Jocul bun al lui ”U” din repriza secundă a fost răsplătit și pe tabelă, Blănuță a preluat perfect în centrul terenului și l-a deschis în lateral pe Bic (62), iar mijlocașul nostru l-a depășit pe Cristi Costin și a deschis scorul cu un șut deviat.

După o perioadă de dominare teritorială a bucureștenilor, antrenoul Universității a ales să consolideze linia de mijloc, întrocându-l pe Dorin Codrea în locul lui Mamadou Thiam (80). Dinamo a continuat să atace, iar în minutul 86, Cîrjan a centrat periculos din lovitură liberă, dar apărarea echipei noastre s-a achitat foarte bine de sarcini și a îndepărtat mingea.

Ultimele mutări din tabăra Universității au fost realizate în minutul 89, când Oancea și Tchassem i-au înlocuit pe Rață și Nistor. ”U” a rezistat până la final și a obținut a treia victorie din tot atâtea meciuri pe propriul teren în actualul sezon.

Cu acest succes, echipa noastră rămâne invincibilă (cinci victorii, trei egaluri), revine pe primul loc și se distanțează la trei puncte de ocupanta poziției secunde, Universitatea Craiova. Pentru „studenți” urmează o deplasare în Giulești în runda a 9-a, partidă care se va desfășura în perioada 13-16 septembrie, după pauza cauzată de meciurile echipelor naționale.

FC Universitatea Cluj – Dinamo București  1-0 (0-0)

Echipa de start: Gertmonas - Boboc, Masoero, Cristea, Chipciu – Rață (Oancea, 89), Popescu (Simion, 62), Bic – Nistor (Tchassem, 89) – Thiam (Codrea, 80), Blănuță

Rezerve neutilizate: Gorcea, Moldovan – van der Werff, Mitrea, Lasure, Silaghi, Bota, Berto

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău