CRONICĂ U Cluj vs Oțelul Galați| „Șepcile roșii” sunt de neoprit pe teren propriu

19 oct. 2024 00:15:08

FC Universitatea Cluj obține o nouă victorie pe teren propriu, 2-0 în compania celor de la Oțelul Galați. După acest meci, „studenții” ajung la șapte victorii în 13 etape și rămân în fruntea clasamentului Superligii. Golurile lui Nistor (61, penalty) și Thiam (69) au fost cele care i-au administrat formației lui Dorinel Munteanu prima înfrângere din acest sezon.

Partida de pe Cluj Arena a început cu momente de posesie alternativă, fără faze periculoase la cele două porți în primele zece minute. Oțelul a apărut prima dată în ofensivă în minutul 13, atunci când Gertmonas a anticipat și a respins autoritar centrările succesive ale lui Pop și Maciel.

Treptat, echipa noastră a pus stăpânire pe joc și a devenit tot mai insistentă în a căuta breșele din defensiva adversă. Chiar și așa, meciul a rămas la fel de tacticizat, însă putea fi deblocat în minutul 36 la pasa înapoi a lui Stevanovic, dar portarul Iustin Popescu a fost mai rapid decât Thiam și a degajat la timp. La cealaltă poartă, Teles (42) a preluat în marginea careului la o respingere greșită a lui Cristea, dar a șutat direct în brațele lui Gertmonas și, astfel, la cabine s-a intrat fără gol (0-0).

Avertizat cu cartonaș galben în prima repriză în urma unui duel cu Maciel, Daniel Lasure a fost înlocuit la pauză cu Berto. Nu a fost singura modificare făcută de Sabău, care l-a introdus și pe Blănuță în locul lui Silaghi. În urma schimbărilor. Alex Chipciu a fost retras în poziția de fundaș lateral, iar Thiam a trecut în bandă.

Schimbările s-au văzut imediat în teren și Universitatea a început mult mai bine partea secundă. La o lovitură de colț executată de Nistor, Thiam (51) a reluat din centrul careului, dar portarul oaspeților a respins in-extremis de lângă bară. Insistențele „Șepcilor roșii” au dat până la urmă roade și, ajutat de arbitrii din cabina VAR, centralul Chivulete a dictat penalty în minutul 59 în urma unui henț evident comis de Zivulic. Nistor (61) a transformat fără emoții și a deschis scorul pentru echipa noastră. A fost a șasea reușită a decarului „studenților” în acest sezon.

”U” a continuat să atace și după ce a deblocat tabela și nu a așteptat prea mult până să-și dubleze avantajul. Marcatorul primului gol, Dan Nistor, a apelat la o pasă filtrantă marcă înregistrată către Vladislav Blănuță, dar atacantul împrumutat de la FCU Craiova a șutat în blocajul lui Popescu. Thiam (69) a urmărit însă foarte bine și a reluat cu capul în poartă, ajungând și el la al patrulea gol stagional.

Recitalul ofensiv al clujenilor a fost aproape de o nouă lovitură la încercarea lui Blănuță din minutul 77, dar șutul în forță al vărfului nu a fost cadrat. Ioan Ovidiu Sabău a ales să securizeze și mai bine rezultatul și l-a întrodus pe Codrea în locul lui Thiam (79). Intrat la pauză, Vladislav Blănuță (89) a fost forțat să părăsească terenul în urma unei ciocniri cu un fundaș advers, locul său fiind luat de către Alex Bota.

Ultima încercare a oaspeților de a marca i-a aparținut lui Tănasă, dar execuția la colțul scurt a fost parată de portarul echipei noastre. Odată cu acest meci, lituanianul Gertmonas a atins borna de șase meciuri fără gol primit, ajutat și de intervențiile salvatoare ale fundașilor centrali. Aflat la debut în Superligă, Jasper van der Werff a oferit siguranță defensivei și a contribuit decisiv, alături de Cristea, la blocarea atacanților oțelari.

Meciul s-a încheiat în uralele fanilor Universității, nu înainte ca golgheterul lui ”U”, Dan Nistor, să fie aplaudat la scenă deschisă după schimbarea cu Oaidă (90+2). După al patrulea succes din cinci meciuri disputate pe teren propriu, echipa noastră ajunge la 26 de puncte și își securizează poziția de lider. În runda următoare, ”U” se deplasează pe terenul Botoșaniului luni, 28 septembrie, de la ora 18:00.

FC Universitatea Cluj – Oțelul Galați 2-0 (0-0)

Echipa de start: Gertmonas - Boboc, van der Werff, Cristea, Lasure (Berto, 46) – Silaghi (Blănuță, 46; Bota, 89), Simion, Bic, Chipciu – Nistor (Oaidă, 90+2) – Thiam (Codrea, 79)

Rezerve neutilizate: Gorcea– Oancea, Mitrea, Popescu, Rață, Tchassem, Miranyan

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău