CRONICĂ | Succes categoric la revenirea pe Cluj Arena

20 aug. 2024 09:16:10

După trei meciuri consecutive în deplasare, ”U” a revenit pe Cluj Arena cu o victorie. „Șepcile roșii" au câștigat fără drept de apel în fața lui Sepsi OSK (3-0) și au urcat pe treapta a doua a podiumului. Thiam (38) și Blănuță, de două ori (58 și 70) au fost cei care și-au trecut numele pe lista marcatorilor și au adus echipei noastre a treia victorie stagională.

Universitatea a început în forță partida și putea deschide scorul încă din minutul 9, când Thiam a trecut ușor de Kecskes și Ciobotariu, dar a fost blocat de portarul oaspeților, Dinu Moldovan.

„Studenții" au continuat șă domine jocul din punct de vedere al posesiei și insitențele lor au fost răsplătite cu câteva minute înainte de pauză. Bic l-a găsit perfect pe Thiam (38), care a trimis un șut năprasnic din interiorul careului, fără replică pentru goalkeeper-ul advers. A fost primul gol al senegalezului de la revenirea la Universitatea.

În primul minut al prelungirilor primei reprize, ”U” mai putea marca o dată prin Vladislav Blănuță, care a trimis puțin alături din mijlocul careului.

La pauză, Ioan Ovidiu Sabău a făcut o modificare în echipa Universității. Vadim Rață l-a înlocuit pe Dorin Codrea, aflat la primul meci ca titular în tricoul echipei noastre.

Blănuță s-a revanșat în repriza secundă (58) și nu a mai ratat. Thiam l-a servit perfect și atacantul sosit în această vară la ”U” a dus scorul la 2-0 cu o lovitură de cap.

Minutul 69 a adus o dublă schimbare în tabăra „studenților”. Thiam și Simion le-au lăsat locul lui Mitrea și Popescu.

Un minut mai târziu , Blănuță (70) a completat ”doppietta”. La meciul cu numărul 200 în Superliga, Bic a oferit o nouă pasă decisivă.

Scorul putea fi chiar și mai mare, însă șutul lui Rață (74) a lovit bara transervsală. Chipciu (81) a fost aproape de a înscrie și el, dar Dinu Moldovan a parat șutul căpitanului Universității.

Minutul 83 a adus și debutul în prima ligă a lui Matei Moraru, cel care l-a înlocuit pe unul dintre eroii serii, Vladislav Blănuță.

Abia în minutele de final Sepsi a devenit periculoasă. Varga (85), din lovitură liberă și Coman (89) puteau reduce din diferență, dar au trimis, alături, respectiv în bară. Între aceste ocazii, pe teren și-a făcut apariția pentru ”U” și Adel Bettaieb, introdus în locul lui Dan Nistor (86).

Meciul s-a terminat așa cum a început, cu ”U” în atac. Ovidiu Popescu (90+3) a șutat din lovitură liberă de la marginea careului, dar șutul său a fost respins de portarul advers.

Susținută din tribune și de Olimpiu Moruțan, aflat printre cei peste 8000 de spectatori prezenți, FC Universitatea Cluj câștigă la scor de neprezentare (3-0) și urcă în clasament până pe locul al doilea. ”U” ajunge la 12 puncte acumulate, cu golaveraj 10-4.

În runda următoare, echipa noastră se va deplasa pe terenul celor de la Gloria Buzău. Meciul va avea loc luni, 26 august, de la ora 19:00.

FC Universitatea Cluj – Sepsi OSK 3-0 (1-0)

Echipa de start: Gertmonas - Boboc, Masoero, Cristea, Chipciu – ​Codrea (Rață, 46), Simion (Popescu, 69), Bic - Nistor (Bettaieb 86) - Thiam (Mitrea, 69), Blănuță (Moraru, 83)

Rezerve neutilizate: Gorcea – Oancea, Berto, Silaghi, Tchassem, van der Werff, Lasure

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău