CRONICĂ U Cluj vs Universitatea Craiova | „Șepcile roșii” rămân invincibile după remiza cu „leii” din Bănie

23 sept. 2024 10:14:44

FC Universitatea Cluj obține o remiză în derby-ul „studențesc” împotriva Universității Craiova (1-1) și rămâne neînvinsă în actualul sezon de Superligă. Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău se redistanțează în fruntea clasamentului după egalul din etapa a 10-a. Pentru formația noastră a înscris Thiam (38), iar golul oaspeților a fost marcat de Oshima (68).

În acordurile cântecelor peluzei „Șepcilor roșii”, Craiova a avut primul șut pe poartă al partidei, dar Gertmonas nu a avut probleme în a reține execuția lui Paradela (2). ”U” a răspuns imediat prin Simion (4), a cărui torpilă din afara careului a mers puțin peste buturile apărate de Laurențiu Popescu.

Echipa noastră a continuat să fie periculoasă și incursiunea lui Boboc l-a adus în poziție bună pe Silaghi (11), dar mijlocașul clujenilor a șutat moale și balonul a fost prins de portarul oaspeților. Berto (17) a pulverizat flancul stâng al oltenilor și a centrat perfect pentru Bic, dar fostul jucător al Craiovei a șutat în blocajul lui Ndong. „Studenții” au persistat în atac și puteau marca la ocazia lui Masoero (18), însă argentinianul a trimis agonizant prin fața porții adverse.

Nistor (23) l-a încercat și el de la distanță pe Popescu, dar goalkeeper-ul oaspeților a fost la post. Insistențele liderului din Superligă au dat roade în minutul 38, când Mamadou Thiam a reluat perfect cu capul dintr-un corner executat de Dan Nistor și ”U” era în față pe tabelă (1-0). Cu acest scor s-a intrat și la vestiare, după ce prima repriză s-a încheiat fără emoții pentru apărarea echipei lui Ioan Ovidiu Sabău.

Partea secundă a debutat cu momente de posesie ale Universității Craiova, dar poarta lituanianului Gertmonas nu a fost amenințată până la centrarea lui Mitriță din minutul 60, care nu a fost însă ajunsă de coechipierii săi. Tot Mitriță a fost în prim plan și două minute mai târziu când a șutat peste poartă din marginea careului. Oltenii au reușit să egaleze în minutul 68 în urma șutului deviat al lui Takutho Oshima, care l-a păcălit pe portarul echipei noastre.

Reacția lui ”U” nu a întârziat să apară și marcatorul golului, Thiam, putea să readucă „Șepcile roșii” în avantaj în minutul 72 cu un șut de la distanță, trimis pe lângă poarta lui Popescu. A urmat bara lui Simion (74), zguduită în urma unei execuții în forță a mijlocașului nostru.

Primele schimbări în tabăra echipei noastre au fost realizate în minutul 80, atunci când Rață și Blănuță le-au luat locul lui Berto și Silaghi, urmând ca cinci minute mai târziu, Codrea să îl înlocuiască pe Thiam. Ultima mare șansă a partidei a aparținut „leilor” din Bănie, chiar în prelungiri. Bancu a centrat din banda stângă și Koljic a reluat cu capul, dar intervenția eroică a lui Gertmonas a menținut intact statutul de echipă invincibilă al „studenților”.

După acest rezultat, Universitatea Cluj ajunge la 22 de puncte strânse în zece etape și reface distanța de cinci lungimi față de poziția secundă, ocupată de Oțelul Galați. În runda următoare, echipa noastră se deplasează pe terenul Politehnicii Iași, sâmbătă, 28 septembrie, cu începere de la ora 16:45.

FC Universitatea Cluj – Universitatea Craiova 1-1 (1-0)

Echipa de start: Gertmonas - Boboc, Masoero, Cristea, Chipciu – Silaghi (Rață, 80), Simion, Bic – Nistor– Thiam (Codrea, 85), Berto (Blănuță, 80)

Rezerve neutilizate: Gorcea, Moldovan – Oancea, van der Werff, Mitrea, Lasure, Oaidă, Bota, Tchassem

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău