CRONICĂ | ”U” rămâne neînvinsă și după deplasarea de la Ploiești

12 aug. 2024 22:36:31

FC Universitatea Cluj a obținut o remiză (0-0) la Ploiești și își continuă seria de invincibilitate în acest început de sezon. Două victorii și trei remize este bilanțul ”sepcilor roșii” în cele cinci etape din această stagiune.

După un început mai timid al ambelor echipe, ploieștenii puteau deschide scorul la șutul lui Grozav (min.10), dar Gertmonas a reținut în doi timpi.

Portarul lituanian a fost providențial și la ocazia lui Denis Radu (min.16), când mijlocașul gazdelor a șutat sub bară din interiorul careului.

Prima șansă mare a Universității i-a aparținut lui Thiam (min.27), care a șutat puternic pe direcția lui Zima.

Partea a doua a primei reprize nu a mai adus ocazii mari. S-a remarcat o luptă continuă la mijlocul terenului, iar la cabine s-a intrat cu scor „alb” (0-0).

La pauză, Ioan Ovidiu Sabău a făcut prima înlocuire a partidei, Blănuță fiind înlocuit de Silaghi.

Universitatea a început mai bine repriza secundă. Antrenorul echipei noastre a mai mutat de două ori în minutul 67. Bic și Thiam au părăsit terenul, iar în locul lor au intrat Simion și Bettaieb.

Minutul 78 a adus o nouă dublă schimbare în tabăra "șepcilor roșii". Mitrea și Oancea au fost introduși în teren în locul lui Masoero și Rață.

În minutul 90, Gertmonas a salvat-o pe Universitatea la lovitura de cap a lui Huja, deviată de Papp. Răspunsul „studenților" a venit imediat și Cristea (min. 90+2) putea dezgheța tabela la reluarea cu capul de la marginea careului mic, dar Zima a respins în corner.

La ultima fază a meciului, Mario Bratu a irosit un contraatac promițător și partida s-a terminat la egalitate (0-0).

După această remiză, "U" rămâne neînvinsă și ajunge la două meciuri fără gol primit. „Studenții" se află în acest moment pe locul 3, cu 9 puncte și golaveraj 7-4.

În etapa a 6-a, Universitatea va reveni pe propriul teren după trei meciuri în deplasare și o va întâlni pe Sepsi. Meciul va avea loc luni, 19 august, de la ora 19:00.

FC Petrolul - FC Universitatea Cluj  0-0 (0-0)

Echipa de start: Gertmonas - Boboc, Masoero (Mitrea, din min. 78), Cristea, Chipciu – Bic (Simion, din min. 67), Popescu – Rață (Oancea, din min. 78), Nistor, Thiam (Bettaieb, din min. 67) - Blănuță (Silaghi, din min. 46)

Rezerve neutilizate: Gorcea – Lasure, Codrea, Tchassem, Moraru

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău