CRONICĂ Unirea Slobozia vs U Cluj | „Studenții” revin de la 2-0 și se întorc cu un punct de la Clinceni

5 oct. 2024 19:34:39

FC Universitatea Cluj revine de la o diferență de două goluri (0-2) în compania Unirii Slobozia și se întoarce cu un punct de la Clinceni (2-2). Golurile lui Miranyan (52) și Boboc (64), primele în tricoul echipei noastre pentru cei doi, o salvează pe ”U” de la înfrângere și îi asigură poziția de lider și la finalul rundei cu numărul 12 din actuala stagiune a Superligii.

„Studenții” au început în forță meciul de la Clinceni și puteau debloca tabela încă din minutul 4, atunci când șutul puternic de la mare distanță al lui Thiam a trecut puțin peste poarta lui Denis Rusu. Cei care au punctat primii au fost însă ialomițenii, care au profitat de culoarul din defensiva Universității și au deschis scorul prin Jordan Gele (16), care l-a învins pe Gertmonas cu un șut la firul ierbii. Unirea Slobozia nu a stat pe gânduri și a dublat imediat avantajul grație unei execuții superbe a lui Constantin Toma (22) dintr-o lovitură liberă de la marginea careului.

”U” a încercat să reintre în joc în minutul 41, dar șutul lui Nistor la colțul scurt nu l-a păcălit pe portarul gazdelor, care a respins în lateral și, astfel, la pauză s-a intrat cu scorul de 2-0 în favoarea Unirii Slobozia.

Înainte de startul reprizei secunde, Ioan Ovidiu Sabău a efectuat o triplă schimbare: Blănuță, Rață și Miranyan i-au înlocuit pe Silaghi, Ovidiu Popescu și Berto. La doar patru minute de la primul fluier al părții a doua, Masoero putea reduce din diferență în urma unui corner executat de Nistor, însă mingea a ricoșat norocos în brațele goalkeeper-ului ialomițenilor. Până la urmă, insistențele Universității au dat roade și centrarea perfectă a lui Boboc l-a găsit pe Miranyan (52), care a marcat primul său gol pentru ”U” cu o lovitură de cap din câțiva metri.

Unirea Slobozia a replicat instant și a refăcut diferența de două goluri prin reușita lui Vlăsceanu (54), dar, după analiza arbitrilor din cabina VAR, reușita a fost anulată pe motiv de offside. „Șepcile roșii” s-au întors în atac și au fost aproape de egalare, la șutul lui Thiam, deviat de Blănuță (61) peste poartă.

Elevii lui Sabău nu au cedat și au izbutit să restabilească egalitatea prin Radu Boboc (64), care l-a executat pe Rusu cu un șut din întoarcere după o acțiune pe traseul Rață-Blănuță-Boboc. Ba mai mult, ”U” a trecut din nou pe lângă gol două minute mai târziu, când execuția la colțul lung a senegalezului Thiam a ocolit de puțin buturile gazdelor.

Antrenorul Universității a mai mutat și în minutul 76, atunci când Simion a intrat în locul lui Nistor, iar debutantul Oaidă l-a înlocuit pe Bic. Unirea Slobozia a fost aproape de a da lovitura decisivă în minutul 82, dar finalizarea lui Camara a lovit stâlpul porții lui Gertmonas și a sărit în brațele lituanianului.

Ultima șansă a partidei i-a aparținut însă tot Universității, care putea pleca învingătoare de la Clinceni, dacă Toma nu ar fi intervenit providențial, respingând de pe linia porții lovitura de cap a lui Masoero (90+5).

Meciul s-a terminat la egalitate și astfel, ”U” ajunge la 23 de puncte acumulate în 12 etape și își asigură în continuare poziția de lider înainte de pauza competițională dedicată meciurilor echipelor naționale. În următoarea rundă, echipa noastră revine acasă și va da piept cu Oțelul Galați, vineri, 18 octombrie, cu începere de la ora 21:00.

Unirea Slobozia - FC Universitatea Cluj 2-2 (2-0)

Echipa de start: Gertmonas - Boboc, Masoero, Cristea, Chipciu – Silaghi (Blănuță, 46), Popescu (Rață, 46), Bic (Oaidă, 76) – Nistor (Simion, 76) – Thiam,  Berto (Miranyan, 46)

Rezerve neutilizate: Gorcea– Oancea, van der Werff, Mitrea, Lasure, Codrea, Bota

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău