CRONICĂ | Universitatea Cluj câștigă în Gruia după un deceniu de așteptare

5 aug. 2024 02:13:07

La 10 ani de la precedentul succes al ”șepcilor roșii” pe terenul marii rivale, ”U” reușește din nou să plece triumfătoare din Gruia. Chiar dacă a fost condusă (1-0) și ulterior egalată (2-2), Universitatea câștigă cu 3-2 în fața CFR-ului, datorită golurilor marcate de Lucas Masoero (min.59), Dan Nistor (min.69) și Ovidiu Popescu (min.77).

Prima ocazie a partidei a aparținut gazdelor, care au fost aproape de a deschide scorul prin Thaqi (min.18), dar Gertmonas s-a opus. Insistențele CFR-ului s-au văzut pe tabelă în minutul 24, când Adrian Păun a marcat grație unei execuții din foarfecă.

Universitatea a reacționat rapid, prin Vladislav Blănuță (min.35), care a fost blocat de Sava la o reluare din doar câțiva metri, după centrarea lui Boboc.

Chipciu (min.41) putea și el să egaleze, cu un șut în forță la colțul scurt, dar Sava a fost din nou la post. Avalanșa de ocazii a Universității a continuat, iar Thiam (min.42) și Cristea (min.45) au fost la rândul lor blocați de portarul gazdelor mingea lovind și bara la șansa fundașului nostru.

CFR a avut șansa de a-și dubla avantajul la bara lui Fică (min.52), dar golul a venit pentru "studenți". Masoero (min.59) a reluat impecabil cu capul din centrarea lui Nistor, restabilind egalitatea.

Prima schimbare în tabăra Universității a venit în minutul 61, când Codrea i-a luat locul lui Vadim Rață.

"U" a continuat să fie echipa mai bună și jocul ofensiv al elevilor lui Sabău a fost răsplătit din nou. În minutul 68, Matei Ilie a comis henț în careu, iar Dan Nistor (min.69) a transformat cu sânge rece lovitura de la 11 metri.

Gazdele au egalat la doar două minute de la golul Universității. Mingea a ajuns cu noroc la Peter Michael, iar șutul deviat al nigerianului l-a învins pe Gertmonas. (min.71)

"Șepcile roșii" au dat dovadă de spirit de luptă și au mai "lovit" o dată. Bic a centrat ideal și Ovidiu Popescu l-a învins pe Sava cu o lovitură de cap din careul mic. (min.77)

”U” mai putea marca o dată prin Ovidiu Bic (min.80), dar șutul său a lovit bara și a ricoșat înapoi în teren.

Minutul 82 a adus o triplă schimbare în tabăra Universității. Thiam, Nistor și Bic au părăsit terenul, iar în locul lor au intrat Bettaieb, Mitrea și Tchassem.

CFR a trecut pe lângă egalare în primul minut al prelungirilor, dar Bîrligea a șutat pe deasupra porții. (min.91)

Apărarea lui "U" a rezistat până la final și "studenții" obțin o victorie istorică în Gruia!

După acest succes, Universitatea acumulează 8 puncte și revine pe podium. În runda următoare, "U" are parte de o nouă deplasare, la Ploiești. Meciul va avea loc luni, 12 august, de la ora 19.

FC CFR 1907 Cluj - FC Universitatea Cluj 2-3 (1-0)

Echipa de start: Gertmonas - Boboc, Masoero, Cristea, Chipciu – Bic (Tchassem, din min.82) , Popescu, Rață (Codrea, din min.63) – Nistor (Mitrea, din min.82) – Thiam (Bettaieb, din min.82) , Blănuță

Rezerve neutilizate: Gorcea, Kis – Oancea, Ștefan, Silaghi, Moraru, Șfaiț, Simion

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău