Gertmonas, încântat de rezultatul meciului cu Dinamo:„Marile echipe știu cum să câștige, chiar dacă au probleme"

3 sept. 2024 15:28:36

La finalul meciului cu Dinamo, câștigat de echipa noastră cu 1-0, Edvinas Gertmonas a analizat partida și a mărturisit ce își dorește pe viitor alături de "U". Lituanianul convocat la echipa națională a prefațat și duelul din Nations League cu România, pentru care ar putea evolua colegii săi, Iulian Cristea și Alexandru Chipciu.

„Ca echipă, la început a fost cam greu, dar am reușit să rezistăm prima repriză fără să primim gol, iar în a doua repriză am jucat mai bine.

La pauză am discutat, ne-am analizat greșelile, ce ar trebui să îmbunătățim și ce nu ar mai trebui să facem. Și a funcționat. A doua repriză a fost mult mai bună și asta spune multe. Marile echipe știu cum să câștige, chiar dacă au probleme. Dacă învățăm să facem asta, atunci va fi foarte bine", a declarat lituanianul din poarta Universității.

Gertmonas speră ca "U" să rămână cât mai mult timp pe primul loc.

„Joc, după joc, dacă reușești să câștigi, ai și mai multă încredere. E important să menținem acest lucru, să încercăm să câștigăm cât mai mult și să evităm înfrângerile. Totuși, sezonul este lung. Vor fi suișuri și coborâșuri. E foarte plăcut să fii pe primul loc, însă partea cea mai grea este să rămâi acolo pe tot parcursul sezonului. Să vedem ce se va întâmpla, dar sper să fim acolo cât mai mult timp posibil", a mai spus goalkeeper-ul.

Portarul echipei noastre a vorbit despre convocarea la naționala Lituaniei și confruntarea balticilor cu România în Nations League. Gertmonas a punctat și posibila întâlnire cu colegii de la echipa de club, Alexandru Chipciu și Iulian Cristea, care se află în lotul României.

„Mai sunt câteva zile până la meciul cu România, înainte de asta e meciul cu Cipru. Vreau să mă gândesc la acel meci inițial. Apoi vom vedea și cum va fi cu România. Înainte de toate, vreau să merg să mă alătur naționalei în Lituania și să ne pregătim pentru duelul cu Cipru.

Nu am vorbit foarte mult cu Cristea și Chipciu. Am vorbit doar că vom fi adversari și am discutat puțin despre Nations League. Nimic special, nu ne-am tachinat legat de asta. Dacă începeam să ne tachinăm și pierdeam meciul, nu era prea bine. Sunt fericit că voi juca împotriva lor. E frumos să joci împotirva colegilor la echipele naționale. Colegi la echipele de club, adversari la naționale, e distractiv într-un fel", a concluzionat Gertmonas.

Pentru Universitatea urmează, după această pauză competițională, o deplasare în Giulești, în fieful celor de la Rapid București. Meciul va avea loc luni, 16 septembrie, cu începere de la ora 21:00.