INTERNATIONAL ROUND-UP / Cum s-au descurcat „studenții” la echipele naționale

16 oct. 2024 12:16:06

Pauza competițională a adus pentru patru jucători ai Universității convocări la echipele naționale. Alexandru Chipciu a revenit în tricoul României, Artur Miranyan a bifat prima selecție la naționala Armeniei din postura de „student", în timp ce Vadim Rață și Edvinas Gertmonas au rămas oameni de bază pentru Republica Moldova, respectiv Lituania.

Alexandru Chipciu - România

După mai bine de cinci ani, căpitanul echipei noastre s-a întors la Naționala României, fiind primul jucător al Universității care evoluează într-un meci oficial pentru „tricolori" în ultimii 13 ani.

Fundașul lateral stânga și-a făcut apariția pe teren în minutul 63 al victoriei României din Cipru (3-0), atunci când l-a înlocuit pe Nicușor Bancu. Trei zile mai târziu, fotbalistul „Șepcilor roșii" a rămas rezervă neutilizată în partida cu Lituania (1-2) de la Kaunas.

Artur Miranyan - Armenia

Golgheterul sezonului trecut al campionatului armean a fost convocat la naționala țării sale pentru prima dată de la sosirea la Universitatea Cluj. Componentă a grupei a 4-a din Liga C, Armenia s-a confruntat în această pauză competițională cu Insulele Feroe și Macedonia de Nord.

În partida din Feroe, încheiată la egalitate (2-2) vârful lui "U" a fost introdus în minutul 67, pentru ca meciul cu nord-macedonenii să îl înceapă din postura de titular. În această dispută, Miranyan a avut două șanse mari de a marca, însă echipa sa a fost până la urmă învinsă (0-2).

Vadim Rață - Republica Moldova

Aflată pe primul loc în grupa 2 din Liga D a Ligii Națiunilor, naționala Moldovei a înfruntat Andorra pe teren propriu, iar mai apoi s-a deplasat pe terenul Maltei pentru a-și asigura șefia grupei.

Căpitan al selecționatei țării sale, Vadim a fost titular în ambele întalniri. În victoria cu Andorra (2-0) a fost înlocuit în minutul 82, în timp ce în eșecul cu Malta (0-1) a fost prezent pe teren timp de 88 de minute.

Edvinas Gertmonas - Lituania

Goalkeeper-ul „studenților" a fost convocat de selecționerul Lituaniei pentru meciurile cu Kosovo și România, ambele disputate pe teren propriu.

Gertmonas a fost integralist în aceste două partide, încheiate cu înfrangeri identice, atât cu Kosovo, cât și cu România, scor 1-2. În ciuda scorului, portarul nostru a avut evoluții apreciate.

După revenirea la Cluj, pe cei patru internaționali îi așteaptă meciul cu Oțelul Galați. Întâlnirea din etapa a 13-a a Superligii va avea loc pe Cluj Arena, vineri, 18 octombrie, de la ora 21:00.