INTERNATIONAL ROUND-UP / Tinerii Universității, la acțiunile naționalelor

16 oct. 2024 12:37:27

În această pauză dedicată echipelor naționale, mai mulți jucători ai Universității au fost convocați la reprezentativele României la categoriile de vârstă U21, U19, U17 și U16. Robert Silaghi și Vladislav Blănuță au obținut cu Naționala U21 o calificare de prestigiu la Campionatul European din 2025.

Robert Silaghi și Vladislav Blănuță - România U21

Acțiunea Naționalei U21 s-a încheiat cum nu se putea mai bine pentru elevii antrenați de Daniel Pancu. România a câștigat ambele partide, în Muntenegru (6-2) și pe teren propriu cu Elveția (3-1) și a obținut a patra calificare consecutivă la Campionatul European U21.

La meciul din Muntenegru, Robert Silaghi a fost introdus în teren în minutul 68 și i-a pasat decisiv lui Louis Munteanu pentru golul de 5-2, atacantul lăsându-i apoi locul lui Vladislav Blănuță pe finalul partidei. În Giulești, împotriva Elveției, jucătorul împrumutat de "U" Cluj de la FCU Craiova a fost eliminat în minutul 28 din postura de jucător de rezervă, iar Silaghi a bifat 15 minute pe final.

Alin Techereș și Alin Chinteș - România U19

România U19 a jucat trei partide de verificare în vederea pregătirii turneului final de Campionat European din 2025, cu Germania (2-0), Spania (1-1) și Norvegia (0-2). Alin Chinteș, împrumutat în acest sezon de Universitatea în Liga 2, la Ungheni, a fost titular în toate cele trei partide, în timp ce Alin Techereș a jucat 27 de minute în remiza împotriva ibericilor.

Alex Bota și Ovidiu Buia - România U17

Selecționata antrenată de Nicolae Grigore a jucat un dublu-amical în compania naționalei similare a Muntenegrului, obținând o remiză (1-1) și o victorie (2-0). În testul terminat la egalitate, Alexandru Bota a fost singurul care a evoluat (integralist), iar în meciul câștigat de România, Ovidiu Buia a fost titular și a bifat 70 de minute, în timp ce Bota a fost introdus în minutul 63.

Dragoș Kirali și Tudor Coșa - România U16

Naționala U16 a României a organizat două confruntări amicale împotriva Republicii Moldova, cele două selecționate împărțindu-și victoriile. În prima partidă, România s-a impus net (5-0), cu "studenții" Tudor Coșa și Dragoș Kirali întegraliști. Două zile mai târziu, moldovenii și-au luat revanșa și au câștigat cu 2-0, o partidă în care portarul Tudor Coșa a fost, de asemenea, integralist, iar Tudor Kirali a intrat pe teren în minutul 60.

Pentru Silaghi și Blănuță urmează revenirea la echipa de seniori a Universității și meciul cu Oțelul Galați de pe teren propriu (vineri, 18 octombrie, 21:00), în timp ce juniorii se pregătesc de duelurile din play-off-ul Ligii de Tineret, respectiv Ligii Elitelor.