Remiză cu SV Ried într-un amical de 120 de minute

29 iun. 2024 13:32:23

FC Universitatea Cluj și SV Ried s-au întâlnit într-un meci de pregătire care s-a întins pe durata a două reprize a 60 de minute fiecare. Partida s-a încheiat la egalitate, 1-1. Adel Bettaieb a marcat primul gol pentru ”U”, egalând situația pe tabelă după ce austriecii au deschis scorul.

Ioan Ovidiu Sabău a început partida de vineri cu patru jucători sosiți la ”U” în această vară și un jucător aflat în probe. Formația de start a arătat astfel: Gertmonas, Ștefan (jucător în probe), Cristea, Masoero, Chipciu, Popescu, Bic, Silaghi, Rață, Nistor, Bettaieb.

Cei de la SV Ried au avut primele șanse de a marca, însă Gertmonas a reușit câteva intervenții foarte bune. Primii care au marcat au fost austriecii în minutul 45. Golul egalării a venit rapid, peste doar trei minute. Nistor a trimis o pasă excelentă pentru demarcarea lui Ștefan, care a trecut de portarul advers și i-a așezat mingea lui Bettaieb, care a îndeplinit o formalitate.

Repriza a doua a început cu o partitură schimbată în totalitate: Gorcea, Boboc, Mitrea, Thalisson, Oancea, Simion, Codrea, Șfaiț, Bota, Suciu, Baciu.

Gorcea s-a remarcat în startul părții secunde cu o intervenție foarte bună. În minutil 90, juniorul Ștefan Opriș a intrat în locul lui Thalisson, Codrea fiind retras fundaș central.

Pe final, ”U” putea marca golul victoriei în trei situații. Suciu a trimis peste poartă din șase metri, după o respingere greșită a defensivei adverse. Boboc a trimis în bară din lateralul careului mic. Meciul se putea încheia cu un gol spectaculos, însă mingea trimisă de Mitrea de la 40 de metri a fost respinsă peste poartă în ultima clipă de goalkeeper-ul celor de la SV Ried.