Trei goluri marcate în prima victorie stagională pe Cluj Arena. Votează #OmulMeciului

22 iul. 2024 12:48:15

”U” a avut o prestație ofensivă reușită la prima întânire cu suporterii în sezonul 2024/2025. Echipa noastră a trecut de FC Hermannstadt cu scorul de 3-1, în urma reușitelor lui Vladislav Blănuță (dublă) și Dan Nistor.

Suporterii prezenți pe Cluj Arena au avut de așteptat doar câteva minute până la primul gol al favoriților, Vladislav Blănuță (’7) fiind servit excelent de către Dan Nistor și a reluat cu capul în plasa porții adverse pentru 1-0. Nistor s-a aflat aproape de un nou assist în minutul 14, însă încercarea lui Masoero a fost ghicită de Căbuz.

Scorul s-a majorat în urma unui penalty acordat pentru hențul lui Goncalves. Dan Nistor (’20) și-a asumat responsabilitatea și a înscris pentru a doua oară de la punctul cu var în acest început de sezon. Avantajul de două goluri ne-a făcut să căutăm o nouă reușită și Boboc a încercat fără noroc poarta în minutul 25.

Blănuță l-a egalat pe Nistor în topul marcatorilor lui ”U” în actuala stagiune, prin dubla semnată în minutul 37. Golul de 3-0 a fost validat cu ajutorul VAR.

Până la pauză, sibienii au redus handicapul cu ajutorul lui Florin Bejan, la câteva minute după golul secund al lui Blănuță și la vestiare s-a intrat cu 3-1.

Repriza secundă n-a fost la fel de animată în privința ocaziilor de poartă și posesia a rămas în dreptul echipei noastre. Pe teren și-au făcut pe rând apariția Mamadou Thiam, Gabi Simion, Robert Silaghi și Dorin Codrea, iar Ovidiu Popescu a încasat un cartonaș galben. Situația nu s-a schimbat până la final și ne-am impus cu 3-1, rezultat care ne duce la egalitate într-un grup de trei formații (CS U Craiova, Unirea Slobozia și CFR), toate având 4 puncte.

Runda viitoare, a treia a campionatului, ne aduce un duel de tradiție la Arad. Partida din fieful celor de la UTA va avea loc pe 29 iulie, de la ora 19:00.

FC Universitatea Cluj - FC Hermannstadt 3-1 (3-1)

Echipa de start: Gertmonas - Boboc, Masoero, Cristea, Chipciu - Bic, Popescu - Rață (Simion, din min. 65), Nistor (Codrea, din min. 90+2), Tchassem (Thiam, din min. 65) - Blănuță (Silaghi, din min. 65).

Rezerve neutilizate: Gorcea, Kis - Mitrea, Oancea, Moraru, Ștefan, Suciu

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău