Victorie categorică în amicalul de la Alba Iulia

23 sept. 2024 18:59:11
Astăzi, FC Universitatea Cluj a disputat un amical pe stadionul „Cetate" împotriva divizionarei terțe, CSM Unirea Alba Iulia. Echipa noastră, alcătuită din jucătorii care au evoluat mai puțin sau deloc în meciul cu Universitatea Craiova (1-1) s-a impus fără probleme (4-0) după ce a marcat câte două goluri pe repriză, prin Miranyan (17), Oaidă (39), Tchassem (56) și Blănuță (79).

Ioan Ovidiu Sabău a trimis în teren următorul prim 11:

Gorcea-Oancea, van der Werff, Mitrea, Lasure-Oaidă, Popescu, Codrea-Rață-Miranyan, Blănuță

În minutul 17, atacantul armean Artur Miranyan, aflat la debut în tricoul lui "U" a deschis scorul din câțiva metri după o centrare perfectă a lui Dorinel Oancea. Oaidă (39) i-a urmat exemplul și a înscris și el, cu un șut la colțul lung din interiorul careului.

Intrat la pauză, Franck Tchassem (56) și-a trecut numele pe lista marcatorilor după o centrare perfectă a lui Blănuță, cel care avea să închidă tabela în minutul 79, profitând de o greșeală în defensiva albaiulienilor.

Pe parcursul confruntării și-au făcut apariția pe teren și Mussa (un atacant aflat în probe, min. 46), Denis Moldovan și Alex Bota (ambii în min. 60), dar și juniorii de la categoria U16: Matei Bejan (min.65), Dragoș Kirali și Eduard Bodnar (ambii în min. 82).

Următorul meci oficial al formației conduse de Ioan Ovidiu Sabău este sâmbătă, 28 septembrie, cu începere de la ora 16:45. "U" se deplasează pe terenul Politehnicii Iași în cadrul etapei a 11-a a Superligii.